Biblioteka szkoły podstawowej w Ciechowie

Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła

Wisława Szymborska

 

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub dziennik elektroniczny

     Biblioteka szkolna służy wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły. Rozwija potrzeby czytelnicze i informacyjne związane z nauką i indywidualnymi zainteresowaniami. Stwarza warunki do samodzielnego zdobywania wiedzy, przygotowuje do korzystania z innych bibliotek i do samokształcenia.

Aktualności

 

PRZERWA NA CZYTANIE


26 października (środa) bierzemy udział w akcjiPrzerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”. Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii Cała Polska czyta dzieciom

Celem akcji jest pokazanie, że czytanie jest fajne, może być zabawą i sprawiać przyjemność.

W tym dniu na każdej przerwie, czytamy książki wypożyczone z biblioteki szkolnej. (Proszę pamiętać o wypożyczeniu książek oprócz lektur).

 

Sięgajmy po książkę w każdej sytuacji i w każdym miejscu.

Książki są kluczem do sukcesu. Można się z nich wiele dowiedzieć - nie tylko o świecie, ale także o sobie. Czytając można się przenieść w niesamowite miejsca – być tym kim się chce, nie ma żadnych ograniczeń.

 

Z pewnością nasz udział przyczyni się do pobicia zeszłorocznego rekordu i przebiegnie w miłej, happeningowej atmosferze. Do tej pory we wszystkich edycjach brało udział 684 tysięcy 151 osób!

PAŹDZIERNIK - MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

W październiku, jak co roku, obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym roku tematem przewodnim jest „czytanie dla pokoju".

Starsi uczniowie czytają uczniom z klas I-III książki ze szkolnej biblioteki, o treści nawiązującej do tematyki wojennej i dążenia ludzi do pokoju na świecie. Wśród nich znajdują się takie pozycje jak: Łukasza Wierzbickiego - „Dziadek i niedźwiadek”, Pawła Beręsewicza - „Czy wojna jest dla dziewczyn?”, Joanny Papuzińskiej - „Asiunia” i „Mój tato szczęściarz”, Barbary Gawryluk - „Teraz tu jest nasz dom” oraz „Wszystko zaczyna się od marzeń” Marcina Pałasza, motto jego twórczości to”słowa niosą uśmiech”. "Wszystko zaczyna się od marzeń" to lektura dedykowana każdemu kilkulatkowi. Uświadamia dziecku, że nie należy traktować kogoś z góry tylko dlatego, że z jakiegoś powodu jest inny.

W październiku uczniowie mają możliwość uczestniczyć w licznych konkursach i tym sposobem zaprezentować swoje umiejętności i zdolności.

(klasy I-III konkurs plastyczny ”Nasze książki z biblioteki”- każdy uczeń rysuje ilustrację do wybranej książki podając również tytuł i autora książki, po zebraniu wszystkich kartek powstaną zeszyty książek przeczytanych.

klasy I -VIII konkurs „Mistrz Pięknego Czytania”, „Konkurs recytatorski – „Czytamy dla pokoju – recytujemy dla pokoju” .

klasy IV -VIII konkurs plastyczny promujący nowości książkowe w bibliotece szkolnej ”POLECAM”. )

NARODOWE CZYTANIE

 

 

Ballady i romanse Adama Mickiewicza lekturą 11. odsłony Narodowego Czytania

5 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Narodowym Czytaniu - wydarzeniu czytelniczym pod Patronatem Pary Prezydenckiej, propagującym znajomość literatury narodowej.

W tym roku wspólnie czytaną lekturą były "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. Uroczystość, która miała miejsce na sali gimnastycznej naszej szkoły rozpoczęła się od słów pani Dyrektor, która powitała uczestników i wyjaśniła przesłanie tego wydarzenia.

Następnie uczennica z klasy VIIIA przedstawiła krótką informację dotyczącą życia i twórczości pisarza. W dalszej części spotkania odczytane zostały utwory ze zbioru poezji „Ballady i romanse”. Uczniowie z klasy VIIIa przedstawili treść utworu „Świtezianka” , a zaproszeni goście i nauczyciele zaprezentowali utwory takie jak : „Pierwiosnek”, „Do przyjaciół”, „Rękawiczka”. Na zakończenie spotkania przedstawiciele różnych klas odczytali fragmenty „Pani Twardowskiej”. Równocześnie, w poszczególnych klasach w mniejszych gronach, uczniowie czytali utwór „Powrót taty”.

Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo w tym niewątpliwie ważnym wydarzeniu promującym czytelnictwo i utwory Adama Mickiewicza.

 

Wypożyczanie nowości zakupionych w ramach NPRC

 

Drodzy Uczniowie,
chcę Was poinformować, że do biblioteki szkolnej zakupiono już wiele nowości w ramach NPRC na rok 2021/2022 dlatego też, zapraszam wszystkich chętnych do wypożyczania książek. Biblioteka będzie czynna 30 czerwca 22 i 23 sierpnia w godzinach 10.00 - 13.00.
 

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym od roku 1930, a od 1964 – we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.

23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona –Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.

UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który jako pierwsze miasto otrzymał Madryt. Tytuł Światowej Stolicy Książki przyznawany jest co roku przez UNESCO jako wyróżnienie dla najlepszego przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo.