Biblioteka szkoły podstawowej w Ciechowie

Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła

Wisława Szymborska

 

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub dziennik elektroniczny

     Biblioteka szkolna służy wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły. Rozwija potrzeby czytelnicze i informacyjne związane z nauką i indywidualnymi zainteresowaniami. Stwarza warunki do samodzielnego zdobywania wiedzy, przygotowuje do korzystania z innych bibliotek i do samokształcenia.

Aktualności

 

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym od roku 1930, a od 1964 – we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.

23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona –Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.

UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który jako pierwsze miasto otrzymał Madryt. Tytuł Światowej Stolicy Książki przyznawany jest co roku przez UNESCO jako wyróżnienie dla najlepszego przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo.

ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

21.11.2021

Dobre słowa nie kosztują dużo, choć czynią wiele dobrego.”

Blaise Pascal

21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości. Pomysł święta narodził się w Stanach Zjednoczonych pod nazwą World Hello Day i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie „Hello” do przynajmniej dziesięciu osób dziennie.

 Dzień życzliwości to świetna okazja do tego, aby podarować innym to, co może wywołać ich radość i uśmiech. W tym roku święto wypada w niedzielę, zapraszam więc do wspólnego świętowania w najbliższym tygodniu.

Nie czekaj!                                    Bądź pierwszy!                              Zarażaj życzliwością!

Wszystkich, którzy lubią układać rymujące się teksty zapraszam do ułożenia  rymowanki o życzliwości na co dzień. Swoją pracę przynieście 29-30 listopada do biblioteki. Najciekawsze opublikujemy i nagrodzimy gadżetami.

JAKIE TO BAŚNIE I LEGENDY? – WYNIKI

18.11.2021r.

Konkursy czytelnicze organizowane w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych rozstrzygnięte. Konkursy polegały na odgadnięciu zagadek i udzieleniu odpowiedzi na pytania dotyczące baśni i legend. Najwięcej punktów zdobyli

 w konkursie „Znam baśnie”

  1. Szynal Hanna kl. IIa
  2. Szałaj Kacper kl. IIa
  3. Soja Weronika kl. IIIa

  w konkursie „Polskie legendy”

  1. Gąsiorowska Hanna kl. VIa
  2. Szczepaniak Hanna kl. VIa
  3. Jędrzycka Lena kl. IVa

                                                  GRATULUJEMY!

Październik - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

 

Tegoroczny Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych upływa pod hasłem „Baśnie i legendy z całego świata”. Wszyscy lubimy przenosić się w ich magiczny świat, teraz jest właśnie ku temu okazja. Po zapoznaniu się z wybranymi tekstami możecie spróbować swoich sił w konkursach:

 

KONKURS CZYTELNICZY dla klas 2-3

Przeczytajcie baśnie : „Księżniczka na ziarnku grochu”, „Królowa Śniegu”, „Kopciuszek”, „Czerwony Kapturek”, „Śnieżka” i weźcie udział w konkursie czytelniczym.

Konkurs odbędzie się 4 listopada 2021r., będzie on miał formę krzyżówki i testu. Zainteresowanych proszę o zgłoszenie chęci udziału w bibliotece szkolnej . 

KONKURS CZYTELNICZY dla klas 4-7

Przeczytajcie legendy: „Legenda o krakowskim hejnale”, „Smok wawelski”, „Warszawska syrenka”, „Bazyliszek”, „Złota kaczka” i weźcie udział w konkursie czytelniczym „Polskie legendy”.

Konkurs odbędzie się 8 listopada 2021r. Zainteresowanych proszę o zgłoszenie chęci udziału w bibliotece szkolnej.

KONKURS PLASTYCZNY

dla uczniów z klas 1-8.

Namalujcie dowolną techniką plastyczną, na papierze formatu A3 (kartka z dużego bloku technicznego)

„Postać z baśni lub legendy”

Pracę należy wykonać do 29 października 2021r. i  oddać do biblioteki szkolnej.

 

Zapraszam do udziału w konkursach, można zdobyć punkty i nagrody!!!