Biblioteka szkoły podstawowej w Ciechowie

Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła

Wisława Szymborska

 

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub dziennik elektroniczny

     Biblioteka szkolna służy wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły. Rozwija potrzeby czytelnicze i informacyjne związane z nauką i indywidualnymi zainteresowaniami. Stwarza warunki do samodzielnego zdobywania wiedzy, przygotowuje do korzystania z innych bibliotek i do samokształcenia.

Aktualności

 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Realizacja działań zaplanowanych w harmonogramie projektu NPRC dobiegła końca. Udało się osiągnąć większość zakładanych celów.

Wzbogacenie biblioteki o ciekawe książki wpłynęło wyraźnie na zwiększenie zainteresowania biblioteką i książką. Zakupione książki są atrakcyjne, ładnie wydane często bestsellery dla bardzo dobrych czytelników i dla tych trochę słabszych, pozwalają miło spędzić czas z książką i przyczyniają się do rozwoju zainteresowań. Uczniowie często odwiedzają bibliotekę, proponują sobie nawzajem książki, które warto przeczytać.

Realizowane przez klasy projekty z pewnością zintegrowały uczniów i wszystkich zainteresowanych czytelnictwem. Uczniowie zdają sobie sprawę z tego, że czytanie jest ważne w każdym wieku i dostarcza nam wiedzy i uatrakcyjnia czas wolny.

Jednym z efektów realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa jest wzrost czytelnictwa semestr I rok 2021/2022 – 1596 egz. , semestr I rok 2022/2023 – 1840 egz.

PRZERWA NA CZYTANIE


26 października (środa) bierzemy udział w akcjiPrzerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”. Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii Cała Polska czyta dzieciom

Celem akcji jest pokazanie, że czytanie jest fajne, może być zabawą i sprawiać przyjemność.

W tym dniu na każdej przerwie, czytamy książki wypożyczone z biblioteki szkolnej. (Proszę pamiętać o wypożyczeniu książek oprócz lektur).

 

Sięgajmy po książkę w każdej sytuacji i w każdym miejscu.

Książki są kluczem do sukcesu. Można się z nich wiele dowiedzieć - nie tylko o świecie, ale także o sobie. Czytając można się przenieść w niesamowite miejsca – być tym kim się chce, nie ma żadnych ograniczeń.

 

Z pewnością nasz udział przyczyni się do pobicia zeszłorocznego rekordu i przebiegnie w miłej, happeningowej atmosferze. Do tej pory we wszystkich edycjach brało udział 684 tysięcy 151 osób!

PAŹDZIERNIK - MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

W październiku, jak co roku, obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym roku tematem przewodnim jest „czytanie dla pokoju".

Starsi uczniowie czytają uczniom z klas I-III książki ze szkolnej biblioteki, o treści nawiązującej do tematyki wojennej i dążenia ludzi do pokoju na świecie. Wśród nich znajdują się takie pozycje jak: Łukasza Wierzbickiego - „Dziadek i niedźwiadek”, Pawła Beręsewicza - „Czy wojna jest dla dziewczyn?”, Joanny Papuzińskiej - „Asiunia” i „Mój tato szczęściarz”, Barbary Gawryluk - „Teraz tu jest nasz dom” oraz „Wszystko zaczyna się od marzeń” Marcina Pałasza, motto jego twórczości to”słowa niosą uśmiech”. "Wszystko zaczyna się od marzeń" to lektura dedykowana każdemu kilkulatkowi. Uświadamia dziecku, że nie należy traktować kogoś z góry tylko dlatego, że z jakiegoś powodu jest inny.

W październiku uczniowie mają możliwość uczestniczyć w licznych konkursach i tym sposobem zaprezentować swoje umiejętności i zdolności.

(klasy I-III konkurs plastyczny ”Nasze książki z biblioteki”- każdy uczeń rysuje ilustrację do wybranej książki podając również tytuł i autora książki, po zebraniu wszystkich kartek powstaną zeszyty książek przeczytanych.

klasy I -VIII konkurs „Mistrz Pięknego Czytania”, „Konkurs recytatorski – „Czytamy dla pokoju – recytujemy dla pokoju” .

klasy IV -VIII konkurs plastyczny promujący nowości książkowe w bibliotece szkolnej ”POLECAM”. )

NARODOWE CZYTANIE

 

 

Ballady i romanse Adama Mickiewicza lekturą 11. odsłony Narodowego Czytania

5 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Narodowym Czytaniu - wydarzeniu czytelniczym pod Patronatem Pary Prezydenckiej, propagującym znajomość literatury narodowej.

W tym roku wspólnie czytaną lekturą były "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. Uroczystość, która miała miejsce na sali gimnastycznej naszej szkoły rozpoczęła się od słów pani Dyrektor, która powitała uczestników i wyjaśniła przesłanie tego wydarzenia.

Następnie uczennica z klasy VIIIA przedstawiła krótką informację dotyczącą życia i twórczości pisarza. W dalszej części spotkania odczytane zostały utwory ze zbioru poezji „Ballady i romanse”. Uczniowie z klasy VIIIa przedstawili treść utworu „Świtezianka” , a zaproszeni goście i nauczyciele zaprezentowali utwory takie jak : „Pierwiosnek”, „Do przyjaciół”, „Rękawiczka”. Na zakończenie spotkania przedstawiciele różnych klas odczytali fragmenty „Pani Twardowskiej”. Równocześnie, w poszczególnych klasach w mniejszych gronach, uczniowie czytali utwór „Powrót taty”.

Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo w tym niewątpliwie ważnym wydarzeniu promującym czytelnictwo i utwory Adama Mickiewicza.

 

Wypożyczanie nowości zakupionych w ramach NPRC

 

Drodzy Uczniowie,
chcę Was poinformować, że do biblioteki szkolnej zakupiono już wiele nowości w ramach NPRC na rok 2021/2022 dlatego też, zapraszam wszystkich chętnych do wypożyczania książek. Biblioteka będzie czynna 30 czerwca 22 i 23 sierpnia w godzinach 10.00 - 13.00.