Higiena pracy umysłowej
Higiena pracy umysłowej –
co to jest, na czym powinna polegać?
Jak się objawia jej brak?
Jeśli codziennie intensywnie pracujesz umysłowo, po kilkanaście godzin dziennie, może się zdarzyć, że po kilku tygodniach nie będziesz w stanie skupić myśli. Tak jak każda praca, także praca umysłowa wymaga przestrzegania pewnych zasad – inaczej może zaszkodzić. Zobacz, jak pracować z przyjemnością.
Po to, by pracowało się dobrze, muszą być spełnione trzy warunki:
1. dobra kondycja fizyczna,
2. odpowiednie warunki zewnętrzne
3. zdrowy rytm pracy.
1. Dobra kondycja do pracy
Na ogół najlepiej pracuje się po wypoczynku nocnym. Stąd wniosek: do pracy trzeba być wypoczętym. Zanim zaczniesz pracować, dostarcz szarym komórkom dawkę energii: zjedz lekki posiłek na godzinę przez podjęciem pracy. Bezpośrednio po obfitym posiłku nie będzie ci się dobrze myślało, gdyż krew w procesie trawienia odpływa z mózgu. Najlepszym paliwem dla mózgu na poranny rozruch są węglowodany złożone: pełnoziarniste pieczywo, musli, owoce, oczywiście także odrobina białka (chuda wędlina, jajko, ser). Nie wykonujesz ciężkiej pracy fizycznej i staraj się skutecznie łączyć i dobierać produkty, które mają wysoką ilość węglowodanów oraz białka, ponieważ zapewnią ci energię na cały dzień oraz dadzą uczucie sytości, lecz nie obciążą żołądka i wątroby. Jest to bardzo ważne zagadnienie aby właściwie komponować i dobierać dietę lekką oraz bogatą w witaminy. Pamiętaj także
o dużej ilości owoców i warzyw w posiłkach. Najlepiej przyswaja się witaminy jedząc naturalne soczyste owoce i lekkie sałatki, orzechy oraz czekoladę, która również pobudzi pracę umysłu. Pamiętaj, aby podczas pracy mieć pod ręką butelkę wody mineralnej – musisz nawadniać organizm, inaczej mózg nie będzie pracował jak należy.
2. Odpowiednie warunki do pracy
Pomieszczenie, w którym pracujesz, powinno być wywietrzone. Warto co jakiś czas otwierać okno, gdyż w zamkniętym pokoju spada poziom tlenu, który zużywają obecne w nim osoby. Temperatura nie powinna przekraczać 20-21 stopni C.
Miejsce pracy, czyli biurko, będzie sprzyjało skupieniu, jeśli przygotujesz sobie wszystkie potrzebne materiały: książki, notatki itp. Wszystko, co niepotrzebne, usuń z biurka – bałagan dekoncentruje i sprawia, że tracimy czas na szukanie potrzebnych rzeczy. Oczywistą sprawą jest odpowiednie ustawienie komputera: ekran na wprost oczu, w odległości 40-75 cm. Ekran komputera nie powinien być jedynym źródłem światła – to bardzo męczy oczy – trzeba więc zapewnić oświetlenie, najlepiej dzienne, z lewej strony, lub sztuczne górne czy lampkę na biurko. Ważne jest także ergonomiczne krzesło, podpierające kręgosłup zgodnie z jego naturalną krzywizną. Wysokość siedziska i blatu ustaw tak, by stopy były oparte płasko
o podłoże, a ramiona zgięte w łokciach pod kątem prostym. Jeśli to możliwe, należy zapewnić ciszę i spokój. Niektórzy do osiągnięcia stanu skupienia potrzebują podkładu muzycznego – aby jednak nie przeszkadzać innym, warto słuchać muzyki przez słuchawki.
3. Zdrowy rytm pracy
Wielogodzinna nieustanna koncentracja na trudnych zadaniach jest niemożliwa. Dlatego warto co godzinę, dwie zrobić przerwę na gimnastykę, spacer, rozmowę, a nawet krótką drzemkę (5 minut wystarczy, aby zregenerować umysł). Dobrze jest po kilku godzinach pracy zrobić dłuższą przerwę np. na przygotowanie lub zjedzenie posiłku. Dobrze jest słuchać przy tym muzyki. To pozwoli organizmowi zregenerować się na tyle, by mózg mógł pracować wydajniej.
Jeśli dłuższa przerwa w pracy nie jest możliwa, organizujmy ją tak, by zadania trudniejsze wykonywać na przemian z łatwiejszymi. Rano dobrze jest „na rozgrzewkę” zrobić coś prostego (np. sprawdzić pocztę elektroniczną i odpowiedzieć na najpilniejsze, ale nie wymagające większego zaangażowania maile), potem skupić się na trudniejszym zadaniu,
a gdy je wykonamy, przejść ponownie do mniej angażujących umysł prac.
Co się dzieje, gdy higiena pracy umysłowej nie jest zachowana?
W ciągu dnia spada koncentracja, a jeśli nie robisz przerw na odpoczynek, siedzisz
w dusznym pomieszczeniu, w hałasie, głodny i w niewygodnej pozycji – zjawisko to pogłębia się w postępie geometrycznym. Już wczesnym popołudniem mózg zaczyna się „zawieszać” – nie pamietasz, co chciałeś przed chwilą zrobić, nie możesz się skupić, zapętlasz się i sam sobie co chwila podstawiasz nogę. Praca idzie coraz wolniej, mózg wykonuje coraz mniej operacji, a mimo to coraz bardziej się męczy. Twoja osobista pamięć operacyjna jest przeładowana. Jeśli tak pracujesz dzień w dzień, wieczorem trudno ci się wyciszyć – gorzej śpisz, nie wypoczywasz w nocy, więc spirala zmęczenia nakręca się. Jesteś coraz mniej wydajny, kreatywność spada do zera. A po kilku miesiącach może cię dopaść syndrom wypalenia.
Źródło:
https://higieniczny.pl/higiena-pracy-umyslowej-przy-komputerze.html