wydarzenia

KOMA w naszej szkole.

Wyjątkowe wydarzenie matematyczne w naszej szkole miało miejsce 30 listopada 2022. W ramach współpracy ze Szkołą Podstawową w Malczycach nasi uczniowie wraz z nauczycielami matematyki w obu szkołach uczestniczyli      w eliminacjach szkolnych konkursu KOMA (Konkurs Matematyczny). Konkurs ma niespotykaną formę: nie korzysta     z wcześniejszej wiedzy, dzięki czemu jest adresowany nie tylko do najlepszych matematyków, ale do wszystkich uczniów o dużym potencjale intelektualnym. Ważna jest w nim umiejętność słuchania i przetwarzania informacji. A wiemy jak dużą trudność stanowi sensowne robienie notatek i posługiwanie się nimi. Uczniowie wysłuchują 45 - minutowego wykładu z matematyki, a następnie przez 45 minut rozwiązują zadania dotyczące tego samego tematu.

Uczniowie obu szkól uczestniczyli w wykładzie przeprowadzonym przez Helenę Madej (SP Ciechów) i Olimpię Żukowską (SP Malczyce) pt.: „Krótki zapis dużych liczb”. 

Najlepszymi uczniami eliminacji szkolnych w kategorii Juniorów zostali Patryk Grzesiuk, Julia Szczepaniak oraz Hanna Gąsiorowska, a w kategorii młodzików Miłosz Raszowski oraz Filip Brzeziński.

Głównym organizatorem konkursu jest Fundacja Matematyków Wrocławskich -
Instytut Matematyczny Uniwersytetu Wrocławskiego.

 

Spotkanie autorskie z panem Markiem Michalakiem.

Dnia 29.11.2022 odbylo się spotkanie autorskie z panem Markiem Michalakiem, długoletnim rzecznikiem praw dziecka oraz autorem książki pt. "Opowieści o tym, co w życiu ważne".Usłyszeliśmy fragmenty książki, autor opowiedział o swojej pracy, a dzieci zdawały wiele pytań. Na koniec pan Marek rozdawał chętnym uczniom autografy.

Wycieczka Szlakiem Piastowskim Poznań-Gniezno-Biskupin.

Wycieczka Szlakiem Piastowskim Poznań-Gniezno-Biskupin /16-18.11.2022 r./

Uczniowie klas 6ab, 7a pod opieką Pani Anety Czmyr, Pani Heleny Madej, Pani Marty Drogoń i Pana Pawła Żołnierczyka uczestniczyli we wspaniałej 3-dniowej wycieczce do Wielkopolski w ramach programu „Poznaj Polskę”.

Celem wycieczki było poznanie miejsc i zabytków związanych z początkami państwa polskiego, zainteresowanie i zaciekawienie uczniów historią Polski, zdobywanie wiedzy historycznej poprzez obserwację i doświadczenie.

Wszyscy byli zadowoleni z wyjazdu, gdzie poznali fascynujące historie i miejsca związane z naszą ojczyzną.

Wycieczka klasy 4b do Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” w Myśliborzu

     Wycieczka klasy 4b do Centrum Edukacji Ekologicznej
         i Krajoznawstwa „Salamandra” w Myśliborzu

          W  dniach  24-25  listopada  2022 r.  nasza  klasa  4b brała udział, wspólnie z  klasą  6a ze  Szkoły  Podstawowej  nr  3  w  Środzie  Śląskiej, w zajęciach  warsztatowych   w  ośrodku „Salamandra”  w  Myśliborzu.

Każdego dnia mieliśmy zajęcia laboratoryjne lub warsztatowe, gdzie  poszerzaliśmy  wiedzę   przyrodniczą, ekologiczną i krajoznawczą
z następujących tematów:

·        Gleba dobrem niezastąpionym; badania chemiczne i makroskopowe.

·        Czy wiesz co jesz? Badanie składu żywności.

·        Czy każdą wodę można pić? Chemiczne określanie klas czystości wody.

·        Fotosynteza – magiczna fabryka pokarmu.

·        Zwierzęta naszych lasów.

·        Mydło – otrzymywanie i własności.

·       Wycieczka  po  terenie  Parku  Krajobrazowego „Chełmy” – zapoznanie
z walorami parku.

Pobyt w ośrodku mijał nam bardzo szybko na rywalizacji w piłkę nożną, piłkarzyki, ping ponga i wspólne oglądanie meczu. Obiad zjedliśmy
w okolicznej restauracji. Na kolację mieliśmy pizzę,a oczekiwanie na posiłek umilał nam wspólny śpiew do którego przygrywał na gitarze pan Darek K. Problem był z przygotowaniem się do spania, bo okazało się, że większość nie umie oblec pościeli, ale po krótkim instruktarzu daliśmy radę.
Na śniadanie był bufet szwedzki, który przygotowała część klasy z panią Grażyną. W ośrodku do dyspozycji mieliśmy kuchnię i każdy, kto był głodny mógł sobie zrobić coś do jedzenia i picia. Chętnych do zmywania nie było zbyt wielu, ale na szczęście była zmywarka, do której pani załadowała wszystkie naczynia. Pogoda była znośna, najważniejsze,  że nie padało, a jak szliśmy zwiedzać Park Krajobrazowy pokazało się słońce.

                                    Uczniowie klasy 4b

12 WAŻNYCH EMOCJI – WEWNĘTRZNY KOMPAS.

Podczas realizacji projektu czytelniczego uczniowie klasy 6b poznali dwanaście, pełnych emocji opowiadań książki pt. „12 WAŻNYCH EMOCJI”. Śledziliśmy wewnętrzne przeżycia bohaterów, uczniowie poznali ich zmagania ze wstydem, złością i strachem, tęsknotą                i smutkiem, a także odczucia radości, zadowolenia i dumy. Odkryliśmy, że nie ma złych           i dobrych emocji. Nauczyliśmy się nazywać własne stany emocjonalne.

Emocje są jak wewnętrzny kompas. Dają informację, co się z nami dzieje, czego pragniemy, co przekracza nasze granice, pozwalają się uporać ze stratą i celebrować sukcesy, zbudować relację z innymi ludźmi i z samym sobą.